مدار تشخیص حرکت با رزبری پای

115

در  آموزش ساخت مدار تشخیص حرکت یاد میگیریم که چطور یک سنسور حرکت PIR رو به رزبری پای وصل کنیم و چگونه از پین های GPIO استفاده کنیم و یک مدار تشخیص حرکت با رزبری پای بسازیم . GPIO مخفف (general purpose input/output) هست ، یعنی پین های ورودی و خروجی همه منظوره .   GPIO پین در Raspberry Pi مهم هستند ، وقتی که میخوایم یک پروژه سخت افزاری ، یک سیستم ربات یا سیستم اتوماسیون خانگی بسازیم باید از پین های GPIO رزبری پای استفاده میکنیم . نگران نباشید با یه اموزش ساده کار با GPIO رزبری پای رو یاد میگیریم  🙂 و در پایان اطلاعات رو از سنسور حرکت و در واقع از پین های ورودی رزبری پای میخونیم و دیتا رو روی پین های خروجی GPIO به یک LED ارسال میکینم تا اون رو روشن و خاموش کنیم .

اگر شما خیلی مبتدی هستید ، میتونید PDF های رایگان زیادی در مورد رزبری پای و آردوینو پیدا کنید و خودتون رو بالا بکشید !  خب به سرعتمون اضافه کنیم و آماده شیم برای کمی تفریح و سرگرمی با پین های GPIO رزبری پای .

آموزش GPIO های رزبری پای برای ارتباط با سنسور حرکتی PIR 

 

پین های GPIO چگونه کار میکنند ؟!

به GPIO رزبری پای میتونیم از طریق پایتون دسترسی پیدا کنیم و با دستوراتی اونها رو کنترل و در اختیار بگیریم و مدار تشخیص حرکت با رزبری پای رو بسازیم  . هر پین GPIO بر اساس یک نام و یک شماره به ترتیب ،  نام گذاری شده ، که در شکل زیر میبینیم :

پین های GPIO رزبری پای
پین های GPIO رزبری پای

اینجا، ما در مدار تشخیص حرکت از یک سنسور حرکت PIR در مدار تشخیص حرکت استفاده می کنیم. PIR مخفف مادون قرمز منفعل است ( passive infrared ) . این حسگر حرکت شامل یک لنز fresnel، یک آشکارساز مادون قرمز و یک مدار آشکار ساز است. عدسی فرزنل (عدسی نازک که دارای شیارهایی از دوایر هم مرکز می باشد و در دوربین عکاسی و نور افکن به کار می رود) . بدن ما گرمای مادون قرمز تولید می کند و در نتیجه این گرما از طریق حسگر حرکت PRI تشخیص داده میشه و سنسور یک سیگنال ۵ ولت در خروجیش تولید می کنه .  به طور تجربی فاصله ای حدود ۶ تا ۷ متر رو با حساسیت بالا تشخیص میده .

طرز کار سنسور حرکتی PIR
سنسور حرکتی PIR

وقتی حسگر حرکت PIR یک شخص رو تشخیص می ده ، در خروجیش یک سیگنال ۵ ولت تولید میکنه که از طریق پین GPIO   به رزبری پای میده . ما باید برای رزبری پای تعریف کنیم که وقتی این سیگنل رو دریافت کرد چه کاری انجام بده ! این کار رو ما با کدهای پایتون برای رزبری پای در مدار تشخیص حرکت  تعریف میکنیم . چون پروژه ما آموزشی هست فقط جمله ” مزاحم تشخیص  داده شد ! ” رو روی صفحه نمایش میدیم .

LED چشمک زن با استفاده از GPIO های خروجی  رزبری پای !

میخوایم قبل اتصال سنسور حرکت ، برای شروع کار با GPIO رزبری پای ، یک LED چشمک زن بوسیله برنامه پایتون راه اندازی کنیم .  برای اینکار میتونید ویرایشگر متن leafpad رو در رزبری پای باز  کنید و کد زیر رو کپی و توی ویرایشگر پیست کنید و فایل رو با اسم ledblink.py ذخیره کنید .

حالا باید LED رو به پین شماره سه که میشه GPIO2 رزبری پای ، متصل کنیم مثل مدار زیر :

مدار LED چشمک زن با رزبری پای
مدار LED چشمک زن با رزبری پای

حالا در رزبری پای این دستور رو اجرا کنید :

بله ، میبینید که LED شروع به چشمک زدن میکنه چون ولتاژ ۵ ولت از طریق پین GPIO2 رزبری پای به فاصله زمانی یک ثانیه به LED میرسه و یک ثانیه هم در حالت ولتاژ صفر قرار داره که LED خاموش میشه .

اتصال سنسور حرکت PIR به GPIO ورودی مدار تشخیص حرکت با Raspberry Pi 

در این مرجله برای ساخت مدار تشخیص حرکت با رزبری پای باید خروجی  سنسور حسگر حرکت PIR  رو توسط رزبری پای بخونیم. هنگامی که سنسور فردی رو شناسایی می کنه، یک سیگنال دیجیتال HIGH تولید میکنه و به رزبری میده. کد زیر رو در Raspberry Pi کپی و جایگذاری کنید و به عنوان یک فایل پایتون به نام pirtest.py ذخیره کنید:

حالا،  GPIO  رزبری پای رو به سنسور حرکت PIR متصل کنید مثل مدار زیر :

 

مدار سنسور PIR با رزیری پای
مدار سنسور تشخیص حرکت با رزیری پای

برنامه pirtest.py  رو اجرا کنید  متوجه خواهید شد که این کد هنگامی که دست خود را روی سنسور قرار می دهید، مدار تشخیص حرکت ما  “Intruder detected” را نمایش میده و وقتی دستمون رو از جلو سنسور بر میداریم بعد از چند لحظه تاخیر “No intruders” رو نمایش میده . در برخی از سنسورهای حرکتی PIR، شما حتی می توانید این تاخیر رو با پتانسیومتری که روی سنسور هست تنظیم کنید .

پین های سنسور تشخیص حرکت PIR
پین های سنسور تشخیص حرکت PIR
ماژول سنسور PIR با دو پتانسیومتر برای تنظیم حساسیت و تاخیر
ماژول سنسور PIR با دو پتانسیومتر برای تنظیم حساسیت و تاخیر

 

پایان

مدار تشخیص حرکت با رزبری پای
3.9 (77.5%) 8 votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .