آموزش الکترونیک به زبان ساده

12,383

آموزش الکترونیک ، یادگیری الکترونیک بسیار ساده تر از چیزیست که شما فکر می کنید . شما برای یاد گرفتن الکترونیک نیاز به مدرک مهندسی برق ندارید ! در این دوره آموزش الکترونیک از مفاهیم پایه شروع و تا میکروچیپ ها پیش میریم و در هر مرحله با ساخت پروژه عملا مفاهیم رو یاد میگیرید .

الکترونیک چیست ؟

قطعات الکترونیک

 

الکترونیک ، علم و فناوری مطالعهٔ عبور  و تنظیم جریان الکتریکی از مواد مختلف مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها و آثار آن است. همین تعریف ساده منشاء اختراعات بسیاری در قرن گذشته بوده مثل تلویزیون ، کامپیوتر ، دستگاهای بازی ، موبایل ، تلفن های هوشمند و ……… 

 

طرحها (شماتیک) و نمادها در آموزش الکترونیک

شماتیک مدار
شماتیک مدار

 

شماتیک یک نقشه است برای مرتب کردن قطعات و ساختار آنها در مدارهای الکترونیکی هستند. شماتیک ها ظاهرا  یک مشت علائم عجیب و غریب و غیر قابل تشخیص هستند، اما وقتی که شما شروع به کار  با انها میکنید ، واقعا آسان و قابل درک هستند . در تمام درسهای آموزش الکترونیک ، قطعات جدید رو معرفی میکنم، و نحوه کشیدن نماد یا همون سیمبل اون قطعات رو بهتون یاد میدیم .

 

آشنایی با  سیم ها 

سیم

شاید تعجب کنید که سیم ، سیمه دیگه توضح نداره که ، اما یکی از مهمترین چیزهایی که در وسایل مورد نیاز شما برای ساخت مدارات الکترونیک وجود دارد، سیم ها هستند . بریم جلوتر تا بیشتر به اهمیت و تفائت سیم ها پی ببرید 🙂

در الکترونیک، سیمهایی که ما استفاده میکنیم ، با روکش عایق شده اند ، یعنی یک هسته فلزی در داخل غلاف لاستیکی یا پلاستیکی وجود دارد. این ساختار سیم ها به  جریان الکتریکی اجازه عبور می دهد، اما اگر سیم ها به هم بخورد کنند چون  که آنها عایق شدند از اتصال کوتاه جلوگیری می شود.

انواع سیم 

سیم هایی که ما در دوره آموزش الکترونیک از آنها استفاده میکنیم ، با دو نوع متفاوت هسته یا مغزی وجود دارد . یک نوع سیم با هسته جامد یا همون استخونی ، که از این نوع سیم بیشتر برای ارتباط در فیبر مدار الکترونیکی و یا اتصالات در بردبرد  استفاده میکنیم ، چون  به راحتی در سوراخ های بردبرد فرو میروند یا راحت از سوراخ های فیبر مدار عبور میکنند .  این مزیت به خاطر شکل گیری راحت سیم جامد یا استخانی است . این سیم ها یک عیب هم دارند ، اگر زیاد خم و راست بشن میشکنن .

یک نوع دیگه از سیم ، سیم با  هسته ای متشکل از رشته های فلزی نازک که در کنار هم قرار دارند. این نوع سیم به خاطر انعطاف پذیری خوبی که دارند ، برای اتصال به اجزایی است که به مقدار زیادی کار یا حرکت می کنند (مانند اتصال به موتورها در بازوی ربات) استفاده میشود، به این نوع سیم ، سیم افشان هم گفته میشود . عیب این نوع سیم ها رو نمیتوان در سوراخ های بردبرد فرو برد چون نرم هستند و رشته سیم های داخل اونها پراکنده میشن و حتی باعث اتصالی بین قطعات میشن .

 

مقیاس سیم ها از نظر ضخامت 

ضخامت سیم ها

ضخامت سیم با واحد و مقیاس خاصی سنجیده و اندازه گیری میشود ، در آمریکا، از مقیاس  AWG ابرای ندازه گیری ضخامت سیم استفاده می شود. هرچه سیم ذخیم تر باشد عدد AWG  آن کوچکتر است !! ما در دوره آموزش الکترونیک بیشتر با سیم های  ۲۰ AWG و ۲۲ AWG کار می کنیم.

 

رنگ سیم ها 

 

با وجود اینکه رنگ سیم تاثیری در کارکرد آن ندارد، اما ما در مدارات و پروژه های الکترونیک و مدارات  DC، با یک سیستم کد گذاری رنگی و استاندارد کار میکنیم .

  • قرمز : سیم برق مثبت را نشون میده
  • مشکی : سیم منفی یا زمین رو نشون میده
  • سبز : (یا هر رنگ بجز قرمز یا سیاه) یک سیم سیگنال رو نشون میده.

البته همه نکات در مورد سیم ها تموم نشده و  بعدا به نکات گفته نشده خواهیم پرداخت 😉

بردبرد چیست ؟

وقتی که شما وقت کم دارید و  برای تست نیاز دارید که یه نمونه اولیه از یک مدار الکترونیکی رو بسازید ، نیاز به یک بردبرد دارید. مقدمه ای است برای اتصال سریع و غیر دائمی بین قطعات الکترونیکی. بردبردها داری های سوراخ های کوچکی هستند که به صورت ردیفی از داخل به هم متصل هستند .

بردبرد به دو بخش داخلی شامل ردیف های افقی کوتاه و دو بخش خارجی با ردیف های عمودی طولانی . بخش های داخلی معمولا برای اتصال قطعات استفاده می شود، و بخش های بیرونی به طور معمول به عنوان خطوط تغذیه استفاده می شود.

مولتی متر 

مولتی متر

یک مولتی متر ابزاری است که برای طیف گسترده ای از اندازه گیری های مرتبط با الکترونیک استفاده می شود. یک مولتی متر معمولی ولتاژ، جریان، مقاومت و اتصال را اندازه گیری و تست  می کند.

مولتی متر

برای راه اندازی مولتی متر، پروب مشکی رو به پورت زمین ( COM ) وصل کنید و پروب قرمز رو هم به پورت ولتاژ (VmA) وصل کنید.

تقریبا آماده اید که درس بعدی رو شروع کنیم 😉

 

دیگر مطالب مرتبط :

آموزش ولتاژ ، جریان ، وات 

مقاومت و انواع آن

دیود ها و انواع آن

آی سی چیست

سلف چیست

خازن چیست

منبع :

 

2 نظرات
  1. هادی ندائی می گوید

    امتیاز بینندگان:۴ Stars

  2. رسول مستعان می گوید

    خیلی خوب تاایا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.